Dobór materaców i łóżek – nowinki

Jak znaleźć odpowiedni dla siebie materac?

Materac lateksowy, piankowy czy sprężynowy? Twardy lub miękki? Pojedynczy, a może podwójny?

Oto pytania, na jakie musi sobie odpowiedzieć każdy poszukujący nowego materaca.

Kupując nowy materac warto pamiętać, że …

 • jedną trzecią naszego życia poświęcamy na sen,
 • odpowiednio dobrany materac, to dobrze przespana noc, a więc i dobre samopoczucie o poranku oraz zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień,
 • właściwy materac wspomaga nasz organizm podczas nocnego odpoczynku i procesów regeneracji, przemiany materii oraz sortowania i układania wszystkich wydarzeń minionego dnia.

Czy istnieje idealny materac?

Nie! Każdy musi dokonać indywidualnego wyboru.

Materace sprężynowe – zalety i wady

Najpopularniejszymi materiałami do produkcji materaców są sprężyny (bonelle lub sprężyny kieszonkowe), pianka wysokoelastyczna i lateks. Materace sprężynowe są zbudowane z połączonych ze sobą wielu sprężyn. Jeżeli mamy do czynienia z materacem bonellowym, to wszystkie wolne przestrzenie są w nim wypełnione powietrzem. W przypadku materaca ze sprężynami kieszonkowymi, każda ze sprężyn opakowana jest dodatkowo materiałem i tworzy tzw. kieszonkę. Obydwa typy materaców bardzo szybko odprowadzają ciepło i wilgoć, co powoduje bardzo dobrą wentylacją wnętrza materaca, dlatego też zalecane są one dla osób, które pocą się w nocy. Wadą materacy sprężynowych jest natomiast niemożliwość idealnego dopasowania się do sylwetki. Dodatkowo wysoka sprężystość powoduje, że przy każdej zmianie pozycji leżenia odczuwamy kołysanie. Sprężyny kieszonkowe posiadają większą elastyczność punktową, tzn. że pod naszym ciężarem materac nie wygina się tak jak hamak, dopasowując się w miejscach nacisku do naszej sylwetki, w pozostałych zaś tylko podtrzymuje nasze ciało.

Materace piankowe – zalety i wady

Materace piankowe są zbudowane ze specjalnej pianki. Wcześniej materiał ten był bardzo twardy i spało się na nim bardzo niewygodnie, jak na desce. Obecnie nowoczesne materace piankowe odznaczają się wysoką elastycznością punktową i idealnie dopasowują się do naszej sylwetki. Bardzo dobrze odprowadzają wilgoć i zatrzymują ciepło dużo lepiej niż materace sprężynowe. Ta zaleta cieszy wszystkich nocnych zmarzluchów. Przy zakupie takiego materaca trzeba jednak zwracać uwagę na gęstość pianki używanej do jego produkcji. Im jest ona wyższa, tym lepszy jakościowo zakupimy materac. Eksperci radzą, że ciężar właściwy pianki powinien wynosić minimum 40 kilogramów na metr sześcienny.

Materace lateksowe – zalety i wady

Zaletą materaców lateksowych jest to, że idealne dopasowują się do sylwetki leżącej na nim osoby, a w związku z tym zapowiadają przyjemny i relaksujący sen. Jednakże materace produkowane z lateksu dużo ważą i sprawiają swoim ciężarem problemy np. podczas jego obracania. Materace lateksowe należą przy tym do produktów z wyższych przedziałów cenowych.

Twardość materaca – jak jest właściwa?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji. Każdy producent podaje dla swoich modeli różne stopnie twardości: twardy, średnio twardy i miękki. Stanowią one jednak tylko czynnik orientacyjny, gdyż informacje te nie podlegają żadnym normom, tzn. że producent sam definiuje w odniesieniu do swoich produktów co jest twarde a co miękkie. Podczas wyboru materaca osoby posiadające większy ciężar ciała powinny wybierać materace twardsze. Warto jednak pamiętać, że gdy materac jest za twardy trudno znaleźć wygodną pozycję do spania, co oznacza że zaczynamy się „wiercić” i obracać z boku na bok, co w konsekwencji powoduje źle przespaną noc. Dla osób szczupłych odpowiedniejsze będą natomiast materace miękkie, ale i w tym przypadku zalecana jest ostrożność, gdyż śpiąc na zbyt miękkim materacu nasz kręgosłup za bardzo się wygina, co może doprowadzić do porannego bólu pleców. Decydując się na zakup nowego materaca nie pozostaje więc nic innego jak zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu po to, aby w sklepie wypróbować każdy z nich i wybrać taki, który będzie nam służył jak najlepiej i pomagał odpoczywać.

Wybór materaca a pozycja, w jakiej śpimy

Teoretycznie tak. Jeżeli śpimy na plecach, materac podpiera kręgosłup lędźwiowy i szyjny. Leżąc w tej pozycji nie zagłębiamy się zbyt mocno w materac i naturalny kształt litery „S” kręgosłupa zostaje zachowany. Śpiąc na boku dobry materac powinien sprawić, że ramiona i biodra zagłębią się w materacu, ale mimo to kręgosłup pozostanie w pozycji prostej, tzn. równoległej do podłogi. Wynika z tego, że dla wszystkich śpiących na plecach są inne reguły wyboru materaca niż dla tych którzy preferują spanie na boku. Oczywiście większość z nas zmienia pozycję podczas snu, dlatego też materac powinien być wygodny w przypadku obu wariantów. Przekonamy się jednak o tym tylko wówczas jeżeli wypróbujemy dostępne materace poszukując tego najodpowiedniejszego.

Grubość materaca, strefy twardości, podwójne łóżko

Na co zwracać szczególną uwagę?

Niektóre materace posiadają tzw. strefy twardości, tzn. że są one zróżnicowane pod względem twardości i powinny się optymalnie dopasowywać do ciała leżącej osoby. Eksperci twierdzą jednak, że najlepszym rozwiązaniem są trzy strefy twardości materaca. Materac posiadający sześć, siedem czy nawet osiem stref powoduje, konieczność dokładnego, indywidualnego dopasowania rozkładu stref do wzrostu i wagi, a i w takim przypadku oznacza konieczność spania zawsze w tym samym miejscu materaca. W przypadku osób o nieco większej masie ciała podczas leżenia próbnego nie powinny one czuć stelaża pod materacem, a więc grubość materaca nie powinna być mniejsza niż 16 cm. Każdy dodatkowy centymetr zwiększa komfort leżenia. Jeżeli sypiacie Państwo we dwoje, to można wybierać między pojedynczym lub jednym, podwójnym materacem. Eksperci doradzają, żeby decydować się jednak na pojedyncze materace, gdyż każdy z nas przyjmuje indywidualnie pozycje w czasie snu i dodatkowo różni się wzrostem oraz wagą. Regułą przy wyborze materaca powinno być dokładne przetestowanie go we wszystkich pozycjach w jakich śpimy i kierowanie się poradami sprzedającego po to by wspólnie z nim ustalić najodpowiedniejszy typ materaca.Materac należy wypróbowywać zawsze z poduszką, na jakiej śpimy, ponieważ tylko wówczas stwierdzimy który jest najwygodniejszy.

Po 8 – 10 latach użytkowania materaca należy go wymienić na nowy, ponieważ po takim czasie może stracić już swoje pierwotne właściwości i powodować bóle kręgosłupa i ogólny dyskomfort podczas snu.

Życzymy udanych zakupów…!

————————————————————————————————————————————————————

Wszystko o łóżkach wodnych

Budowa łóżka wodnego

Budowa łóżka wodnego

 1. Cokół
 2. Element konstrukcyjny – nośny
 3. Płyta nośna
 4. Rama z gąbki
 5. Folia zabezpieczająca
 6. Element grzewczy
 7. Materac wodny
 8. Pokrowiec

Łóżko wodne łączy ze sobą uczucie komfortu i idealne podparcie całego ciała, dzięki czemu stwarza warunki do pełnego relaksu. Sypiając na łóżku wodnym pozbywamy się problemów z bezsennością, płytkim snem i dolegliwościami kręgosłupa. Łóżko dopasowując się do kształtów ciała człowieka sprawia, że każda pozycja jest bardzo wygodna, nie ma ucisku na ramiona, miednicę i nie utrudnia przepływu krwi. Tradycyjne materace powodują nienaturalny ucisk na nasze ciało. Materac wodny eliminuje strefy ucisku, ponieważ woda idealnie dopasowuje się do kształtów ciała. Sen to 1/3 życia naszego życia, od tego jak się wyśpimy zależy jak czujemy się w ciągu dnia, dobry sen ma wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Dlatego ważne jest by zapewnić sobie najwyższej jakości materac, a takim jest właśnie materac wodny. Przystosowanie się do zmiany materaca na materac wodny i aklimatyzacja do nowych warunków spania jest indywidualna dla każdej osoby i trwa 1-21 dni.

Zalety łóżka wodnego:

 • higieniczna,  antyalergiczna powierzchnia,
 • całkowicie podpiera ciało,
 • redukuje ucisk na poszczególne partie  ciała,
 • relaksuje i odpręża,
 • sen jest  dłuższy i spokojniejszy,
 • najzdrowszy system do spania,
 • poprawia krążenie krwi,
 • polecane dla osób chorych na reumatyzm,
 • nie powoduje odleżyn,
 • idealne dla kobiet w ciąży.